Yaşam Koçu

Yaşam Koçu Ne Demek?

Yaşam koçluğu, danışan kişinin potansiyelinin en üst limitlerine çıkmasını ve yaşam hedeflerine ulaşmasını sağlayan profesyonel bir rehberlik sistemidir. Yaşam koçluğu çalışmaları kapsamında kişisel gelişim ve kariyer planları üzerinde durulur.

Yaşam koçu, gerekli eğitimleri tamamlamış, alanında uzman kişidir. Danışanıyla bire bir ilgilenerek kişinin kendi potansiyelini keşfetmesi, geliştirmesi, kişisel hedeflerini tanımlaması üzerine doğru soruları sorar ve danışanı harekete geçirmek için uygun stratejiler geliştirir.

Yaşam Koçu Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Yaşam koçluğu, yaşam koçu ve danışan arasındaki yaratıcı ortaklıktır. Bu ortaklıkta, yaşam koçunun görevlerinin bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Danışanın, istediği hedeflere ulaşabilmesi için hayat tarzına uygun bir bakış açısı geliştirmesini sağlamak,
  • Danışanı, kendi potansiyelini keşfetmesi ve geliştirmesi için motive etmek,
  • Danışanın hedeflerine, karakterine ve bakış açısına uygun eylem planları ve stratejiler geliştirmek,
  • Danışanın sorumluluk almasını sağlamak için bakış açısını geliştirmek,
  • Doğru sorularla danışanın ihtiyaç duyduğu cevaba ulaşmasını sağlamak,
  • Etkili, dengeli ve başarılı bir yaşam sürmesi için danışanın; doğru karar alma ve seçim yapma yetilerini geliştirmesini sağlamak.

Yaşam Koçu Olma Şartları Nelerdir?

Yaşam Koçluğu Eğitim programlarına; yaşam koçluğuna ilgi duyan ve kendini bu alanda geliştirmek isteyen herkes başvurabilir. Her eğitim seviyesindeki insanlar, yaşam koçluğu programlarına başvurabilir.

Yaşam Koçu Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Yaşam koçu olmak için onaylı özel eğitim kurumları ve bazı üniversiteler tarafından düzenlen Yaşam Koçluğu Eğitim programlarına katılmanız gerekir. Her kurumun, eğitim içerisinde yer verdiği ders başlıkları ve eğitim süreleri farklı olsa da her birinin amacı, alanında uzman ve nitelikli yaşam koçu yetiştirmektir. Eğitim programlarında yer alan derslerin başlıkları farklıdır, ancak değinilen konular genel olarak aynıdır. Eğitimlerde ders başlıkları şunlardır: Koçluğun Tarihi ve felsefesi, Benzer Disiplinler ile İlgisi, Koçluk Becerileri, Etkili İletişim, Sürdürülebilir Motivasyon ve NLP (Neuro Linguistic Programming, Zihin Dili Programlama).

Hızlı iletişim
  • 0544 134 61 35
  • 0544 134 61 35
  • reshapegymclub@gmail.com
Bize Ulaşın
Hızlı iletişim

WhatsApp
Hemen Ara